FULL CAVE DIVER - výbava

Pretože ma jaskynné potápanie zaujalo, začala som sa trošku zaujímať aj o výbavu, ktorú tento typ potápača potrebuje. Googlila som o sto šesť, no nejako som sa nedopracovala k uceleným informáciám. Nakoniec som oslovila českých jaskyniarov zo Speleo Zone Mexico, a dostala som presne to, čo som chcela - základné info k výbave a absolvovaniu Full Cave Diver kurzu. Ten sa skladá z kurzu Cavern, Intro to Cave a nakoniec Cave Diver. K absolvovaniu nestačí mať len potrebnú výstroj, ale je nevyhnutné mať aj skills: potápanie s dvojčaťom, dokonale musí ovládať vztlak a vyváženie, ovládať cviky V-drill, S-drill (doteraz som netušila, že niečo také existuje, ale stále sa učím), Basic 5 + žabí kop. Môžete mať aj tú najvyššiu PADI certifikáciu, ale bez týchto dovedností nie je možné absolvovať kurz Full Cave Diver.
Doporučené vybavenie - konfigurácia potápačského vybavenia by mala byť jednoduchá, účinná a logická.
Zoznam doporučeného vybavenia Full Cave Diver:
- nerezový alebo hliníkový backplate s popruhom z jeného kusu a piatimi D-ringami
- krídlo s jednoduchým inflátorom
- aspoň jeden hĺbkomer s časomierou alebo potápačský počítač
- hlavná a záložná maska
- kompas
- plutvy typu Jetfin
- aspoň jedno rezacie zariadenie
- webnotes s uw ceruzkou
- jeden hlavný naviják s aspoň 120 metrami lanka
- jeden záložný naviják (špulka) s aspoň 45 metrami lanka
- dve cievky (špulky) s 30 metrami lanka
- jedno hlavné kanistrové svetlo s Goodmanovou ručkou
- dve záložné svetlá
- potápačský oblek vhodný pre dané prostredie s aspoň dvoma kapsami
- kukla
- fľaše: dvojičky s uzatvárateľnými manifoldom 2x12 litrov
- dva regtulátory v Hogarthian konfigurácii s primárnou hadicou dĺžky 2 metre
- hadica k záložnej automatike 51-56 cm s gymuckom
- hadica k manometru 56-61 cm
- aspoň 10 značiek (päť smerových - šípky a päť nesmerových - cookies)
Maska
Prvým rozlišujúcim znakom je použitie šnorchla, pri športovom potápaní by mal byť šnorchel súčasťou výbavy, jaskynný potápači však šnorchel nepoužívajú, a to z dôvodu, že v uzavretej jaskyni bez prístup vzduchu by nenašiel svoje uplatnenie, a jeho použitie by mohlo spôsobiť ťažkosti, napr. nešťastné zamotanie sa do označovacieho lana.
Jaskynný potápači preferujú masky s nepriehľadným silikónom. Masky s čiernym silikónom zabráňajú presakovaniu svetla na bokoch masky. Keďže jaskynný potápači nepoužívajú šnorchle, masku si môžu nasadiť pod kuklu, zabránia tak jej skĺznutiu a tiež prípadnému zachyteniu vyčnievajúcich popruhov.
Plutvy
Pokiaľ ide o plutvy, tu sa športoví aj jaskynní potápači rozhodujú podľa materiálu, z ktorého sú vyhotovené, podľa remienkov a hlavne podľa úžitku a funkcionality, ktorú majú plutvy poskytnúť. Pre jaskynného potápača môže predstavovať hazard výber nesprávneho typu plutiev.
Jaskynný potápači sa vyhýbajú najnovším vychytávkam, či už v dizajne alebo novinkám ohľadom uzamykania a odomykania remienkov. Najnovším módnym hitom sú „rozstrihnuté“ plutvy, ktoré sú pre jaskynného potápača nepoužiteľné. Nielen, že hrozí riziko zamotania sa do lana, ale nedajú sa použiť ani pri tzn. žabacích kopoch, ktoré musí každý jaskynný potápač ovládať.
Plutvy pre jaskynných potápačov sú jednoduché a výkonné, tzn. „jet-finy“. Ich dizajn sa takmer nemení, medzi novinky snaď patrí len vynález takz. strunových remienkov, ktoré uľahčujú rýchle nasadenie alebo aj odstránenie plutiev.
Tepelná izolácia – oblek
Pri potápaní je veľmi dôležité dbať na dôkladnú tepelnú izoláciu. Aj keď sa potápame vo vodnom prostredí, ktoré má teplotu napr. 28 stupňov, môže sa nám to zdať na začiatku ako teplá voda. Veľa športových potápačov by do takejto vody volilo použitie krátkeho 3mm neoprénového obleku. Treba si však uvedomiť základnú vec, ktorá sa učí na OWD kurze. Voda odvádza teplo z tela človeka až 25 krát rýchlejšie ako vzduch.
Jaskynný potápač by v žiadnom prípade nemal zanedbať tepelnú izoláciu, nielenže sa potápa hlbšie ako športový potápač, vo vodnom prostredí ostáva aj dlhšie. Napr. na Yucatáne je ideálne pre kavernových a jaskynných potápačov použite 7 mm obleku s kuklou.
Niektorý jaskynní potápači sa nezaobídu napríklad bez suchého obleku, ktorí im dokáže poskytnúť dostatočnú tepelnú izoláciu, a taktiež obsahuje veľa úložných priestorov, ako sú vačky, kam si schovajú potrebnú výbavu. Nemusia ju mať tak upevnenú na popruhoch, čo znižuje riziko zamotania sa do lana a pod.
Závažie
Ďalším veľkým rozdielom medzi športovým a jaskyniarskym potápačom je v použití závažia. Jaskyniari závažie nepoužívajú, ich vybavenie je dosť ťažké, takže ďalšie dodatočné vyváženie nie je potrebné.
Športový potápač bude vždy potrebovať nejaké to závažie na zanorenie, nielenže samotný potápač vytvára vztlak, ale je tu ešte aj jeho oblek, vydýchaná fľaša (v centrách sa používajú prevažne hliníkové) atď. V reáli je dosť bežným javom, že športový potápači používajú viac závažia, ako je nutné, a dokonca ich môžu mať aj na nie príliš vhodnom mieste.
Problémy s preťažením!
Potápač minie viac zásoby vzduchu, ak je nesprávne vyvážený - preťažený, preto počas ponoru musí používať na dováženie BCD, čím viac sa mení hĺbka, tým viac plynu míňa na dofúknutie BCD.
Väčšina potápačov upína svoje závažie na opasok pod telo, na spodný pás, pri prevážení tak potápač dofukuje vzduch do BCD žaketu a jeho telo sa dostáva do neefektívnej polohy, hlava hore, plutvy dole. Pri takomto štýle potápania je jeho telo nevyvážené a hlavná sila sa prenáša do nôh, vtedy má potápač tendenciu kaliť vodu, v prípade sedimentu, v horšom prípade môže spôsobiť škody na prostredí, v ktorom sa potápa, napríklad môže poškodiť koraly. V prípade zlyhania BCD, bude mať dobre vyvážený potápač menšie problémy s riešením krízovej situácie, ako preťažený potápač, ktorý sa pri akútnom zlyhaní BCD s najväčšou pravdepodobnosťou utopí.
Pre potápačov sa preto odporúča naučiť sa používať menšiu hmotnosť a vyvážiť sa tak, že závažie si rozloží do záťažových vreciek na BCD. Jaskyniari na vyváženie používajú minimum záťaže, aby sa dobre vyvážili, správne si pripevnia prídavnú výbavu. Ich veľkou výhodou je, že pridanú výbavu majú upevnenú v centrálnej časti tela, čo im umožňuje dokonalé vyváženie – dostanú sa tak do horizontálnej polohy – tzn. TRIMU.
Kontrola vztlaku
Športoví potápači používajú na svoje vyváženie BCD, tzv. žaket. Jaskyniarsky „žaket“ pozostáva z back plate-u, harness-u a krídla (wing). Za posledné desaťročie sa vo vývoji BCD urobilo dosť veľa a niektoré súčasti harness-u sa stali súčasťou športovejších BCD.
Vyváženie
Typické BCD má obmedzený výtlak, a ja viac-menej nepohodlné a úplne nevhodné na použitie dvoch fliaš, tzv. dvojičiek. Typické BCD sa skladné zo súčastí, ktoré pre jaskyniara môžu dostať do rizika:
BCD používajú D-rings (úchytné miesta na popruhoch), kde si potápač môže ľahko pripevniť výbavu, ako je napríklad záložné svetlo, deko bójka, kotúč, atď. a ľahko ich tak dočiahne. Takto upevnené veci pri horizontálnej polohe – trime voľne visia pod úrovňou tela potápača, čím sa môžu dostať do kontaktu s dnom, a v horšom prípade sa môžu zamotať do vodiaceho lana.
Veľa potápačov využíva D-rings aj na prackách svojho BCD, kam si niekedy pripínajú oktopus, kompas, manometer a pod. Voľne visiace pracky s takto uchytením oktopusom predstavujú ďaleko väčšie riziko zamotania sa, ako keď si súčasti výstroja upneme na D-rings, ktoré sú upevnené na popruhoch. BCD má dlhú inflátorovú hadicu, ktorá nie je vždy dostatočne upevnená, a môže spôsobiť ďalšie riziko zapletenia sa. Klasickým BCD chýbajú upevňovacie body na špeciálnu výbavu, napríklad na kanister pre svetlo.
Vzduch
Ďalším veľmi odlišujúcim faktorom je dodávka vzduchu. Športoví potápači v prevažnej miere používajú jednu fľašu, ktorá je pripojená k regulátoru – automatike, ktorá sa skladá z prvého stupňa a druhého stupňa, ktorý je napojený na dlhú hadicu, oktopus, ktorý má hadicu o niečo dlhšiu a vysokotlakové hadice s tlakomerom a manometrom a nízkotlakovou hadicou k BCD. Všetky tieto komponenty by mali byť riadne upevnené na výstroji potápača, no väčšinou sa stáva, že menej skúsený potápač necháva tieto súčasti voľne visieť, čím sa môžu poškodiť a tiež môžu spôsobiť škody na životnom prostredí.
Toto je štandardná konfigurácia, ktorá sa nemenila dlhé roky. Z hľadiska jaskynného potápanie je však nevyhovujúca vo veľa prípadoch:
Jedna fľaša so vzduchom neposkytuje pre jaskynného potápača dostatočnú rezervu vzduchu. Použite jednej fľaše napojenej na jeden prvý stupeň je nepostačujúce v prípade zlyhania alebo poškodenia regulátora. Oktopusová hadica je príliš krátka, v prípade, že potrebuje v krízovej situácii zdieľať vzduch s iným potápačom pri prechode obmedzenými úzkymi priestormi, štandardná oktopusová hadica by nepostačovala.
No a na záver pripájam krátku prednášku od speleo potápača a odborníka na speleo-archológiu z Mexika - Guillermo Anda, ktorý sa zaoberá skúmaním jaskynných systémov na Yucatáne v súvislosti s mayskou civilizáciou.
Komentáre
Zverejnenie komentára