Mexiko - v spleti posvätných cenotov a karibiku

  • Štát: Mexiko, oblasť Yucatán
  • Časové pásmo: GMT-8h
  • Hlavné mesto: Mexico City (Ciudad de Mexico)
  • Mena: mexické peso
  • Elektrické napätie: 110V
  • Teplota vzduchu: 28 ºC
  • Teplota vody: 25-28 ºC
  • Odporúčaný kurz: OWD
  • Viditeľnosť: 30m+
  • Odporúčaný neoprén: 3mm
  • K videniu: unikátne jaskynné systémy - cenoty, druhý najväčší bariérový útes na svete, veľrybí žralok, murény, raje, korytnačky, žraloky, vraky, scenérie


Krajinu odpradávna obývali vyspelé civilizácie Olmekov, Toltekov, Teotichuáncov, Zapotekov a asi naznámejších Majov a Aztékov, až kým krajina neprišla do kontaktu s Európanmi, ktorí mexické územie kolonizovali v roku 1521. Spojené štáty Mexické ležia na severo-americkom kontinente, zo severu hraničia so Spojenými Štátmi Americkými a z juhu štátmi Guatemala a Belize. Západné pobrežie Mexika obmýva Tichý oceán a Karibské more, a na východnom pobreží Yucatánu sa rozprestiera Mexický záliv. Až 170 tisíc meterov štvorcových územia Mexika je označených ako chránená prírodná rezervácia. Čokoláda, avokádo, paradajky, vanilka, cuketa, čili, habaňero a jalapeňo pochádzajú práve z Mexika. Úradným jazykom je španielčina. Čo sa bezpečnosti týka, niektorých ľudí môžu vystrašiť správy o vojne medzi drogovými kartelmi a vládou, toto sa však odohráva v severnej časti Mexika, práve v oblasti hraníc so Spojenými štátmi. Naša cesta bude smerovať opačným smerom, a to na juh na poloostrov Yucatán, ktorý je od nepokoj tisícky kilometrov vzdialený (2700km). Yucatán je dnes najbezpečnejším miestom Mexika. 





Počasie
Rozsiahle územie Mexika má mierne až tropické podnebie. Južná oblasť Mexika – poloostrov Yucatán má počas celého roka priaznivé teploty, v lete sa priemerná teplota vyšplhá na 28 ºC, počas zimného obdobia na 23 ºC. Obdobie dažďov do oblasti prichádza približne v marci a trvá niekoľko týždňov.




Potápanie
Mexiko má toho veľa čo ponúknuť všetkým úrovniam potápačov. Od priezračných lagún, pobrežných vôd až po vzácne jaskyne a cenoty. Druhá najväčšia korálová bariéra, po tej Austrálskej, sa nachádza práve Mexiku v oblasti Cozumel a je akousi prírodnou svätyňou celého Karibiku. Západné pobrežie v oblasti Mexického zálivu je zasa vhodné pre milovníkov vrakového potápania. Medzi ďalšie potápačské lokality v Mexiku patrí oblasť Santiaguillo, v blízkosti Verakruz. V okolí koralového ostrova, na ktorom je postavený maják, sa nachádza bujný podmorský život. Hneď za rohom Karibského mora nájdeme ostrov Holbox, kde sa zdržujú žraloky veľrybie. A nemôžeme vynechať oblasť Yucatánu, ktorá so svojim cenotami ponúka jedinečné a nezabudnuteľné podzemné potápanie v kryštáľovo čistých vodách.


Poloostrov Yucatán

Yucatán bol veľmi dôležitým regiónom celej majskej civilizácie, ktorá tu založila mestá Chichen Itza, Izamal, Motul, Mayapan, Ek´Balam a Ichcaanzihóo (pozn: dnešná Mérida). Yucatán je dnes najbezpečnejším štátom Mexika a jeho hlavné mesto Mérida bolo v roku 2011 vyhlásené za mesto mieru. Poloostrov Yucatán nemá takmer žiadne rieky, iba zopár jazier, ktoré sú bažinaté. Hlavným zdrojom pitnej vody pre celý poloostrov sa stali práve cenoty – jaskynné systémy plné kryštáľovo čistej vody.



Playa del Carmen

Playa del Carmen je srdcom Majskej riviéry. Nachádza sa na poloostrove Yucatán v štáte Quintana Roo, susediacim so štátom Yucatán, 45 minút južne od Cancúnu. Z malej rybárskej dediny dnes vyrástla dôležitá turistická destinácia. Playa del Carmen je obklopená nádhernými bielymi plážami s krásnymi tyrkysovo-modrými vodami. Vďaka teplému počasiu, ktoré tu pretrváva počas celého roka, je vyhľadávanou turistickou a potápačskou destináciou.



Pre potápačov všetkých úrovní má oblasť Playa del Carmen, Cancúnu a ostrov Cozumel čo ponúknuť. Karibské vody sú domovom množstva druhov rýb a koralov. Skúsení potápači môžu prebádať vrak potopenej rybárskej lode Mama Viña, ktorá leží v hĺbke 30 metrov. Pre menej skúsených bude zážitkom potápanie plytkejších vodách plných života. Pri každom ponore môžete vidieť morské korytnačky, murény či raje. V oblasti Playa del Carmen nájdeme zhruba rovnaký podmorský život ako v okolí ostrova Cozumel, kde sa vyskytuje endemický druh Morského čerta. Ostrov Cozumel je od Playe vzdialený len niekoľko kilometrov, čo z neho robí dostupnú potápačskú destináciu. V oboch oblastiach je možné absolvovať driftové potápanie. Počas zimnej sezóny, kedy je voda chladnejšia sa zvyknú v oblasti vyskytovať aj žraloky.



Cozumel

Ostrov Cozumel sa nachádza na východnom pobreží polostrova Yucatán a je vzdialený od pobrežia Mexika 20 km. Dostupný je krátkou jazdou trajektom priamo z Playa del Carmen. Majovia žili na ostrove od roku 300 p. n. l.. Ostrov bol významným obchodným, ale aj obradným miestom bohyne plodnosti – Ixchel. V roku 1961 Cozumel vo svojom dokumente preslávil známy francúzsky bádateľ Jascques Yves Cousteu. Práve ostrov Cozumel vyhľadávajú milovníci driftového potápania. Najlepšie driftové potápanie môžete zažiť na Barracuda Reef alebo San Juan Reef, určené je však len skúseným potápačom. 

Hlavná časť potápačských lokalít sa nachádza na západnej strane ostrova. Východná časť ostrova nie je dodnes úplne prebádaná, potápačské lokality v tejto časti ostrova pomaly pribúdajú. Je to spôsobené hlavne pre nepriaznivú dostupnosť a nie príliš vhodné podmienky pre potápačov. Odhaduje sa, že vo vodách sa môžu nachádzať vraky historických španielskych lodí. V okolí podmorských útesov sa vyskytujú žraloky a iné pelagické druhy rýb.



Cancún

Mexický karibik, ako mnohí Cancún nazývajú, je domovom bujného morského života. Ideálna lokalita pre rekreačných potápačov - vynikajúca viditeľnosť, takmer žiadne prúdy a bezpečná hĺbka. Milovníci vrakov a skúsenejší potápači môžu navštíviť vrak námornej lode C-58. Táto mínolovka z 2. svetovej vojny leží v hĺbke 27 metrov a je prístupná aj na penetráciu. Oblasť v okolí vraku často navštevujú manty, grupery alebo barakudy. Najobľúbenejším potápačským miestom na pobreží Cancúnu je podvodné múzeum MUSE, ktoré nadchne každého začínajúceho potápača.






Podmorské múzeum MUSE
Unikátne podmorské múzeum bolo vytvorené v roku 2009 špeciálne pre účel zatraktívniť morské dno Cancúnu. Pod morskou hladinou v oblasti Cancúnu, Isla Mujeres a Punta Nizuc sa nachádza dovedna až 400 monumentov v životnej veľkosti vytvorených zo špeciálnej hliny, na ktorej sa prirodzene začali tvoriť koraly. Podmorský park v Cancúne patrí k najnavštevovanejším potápačským lokalitám na svete, ročne sa do vôd ponorí viac ako 750 tisíc potápačov, podmorská príroda je tak pod akýmsi stresom, čo neprospieva rastu koralov. Účelom podmorského múzea MUSE je práve pritiahnuť čo najviac potápačov a nechať tak oddýchnuť koralovú bariéru. 



Cenoty

Cenoty v preklade z majského „dzonot“ znamenajú posvätné jaskyne. Unikátny ekosystém na poloostrove Yucatán bol vytvorený kombináciou geologických a klimatických zmien. Cenoty, alebo podzemné jaskyne z vápencov vytvorila príroda pred viac ako 6500 rokmi. Za posledných dvadsať rokov sa potápačom podarilo objaviť a prebádať viac ako 480 kilometrov jaskynných chodieb. Cenoty sa vyznačujú dokonalou viditeľnosťou, kryštálovo čistou vodou, sú plné stalagnátov a stalaktitov všetkých veľkostí. Cenoty sú vlastne vchodmi do podzemného jaskynného systému poloostrova Yucatán. Dokonalá viditeľnosť, sladká voda, ktorá sa miestami premiešava so slanou a unikátne jaskynné prostredie plné tajomna a histórie robia ponory v cenotoch nezabudnuteľným zážitkom. Maximálna hĺbka ponoru v cenotoch pre rekreačných potápačov je 16 metrov. Teplota vody v cenotoch sa udržiava na 25-26 ºC.


Cenoty boli pre Majov posvätné. Najznámejším cenotom je Studňa obetí (Sacred cenot) v Chichén Itzá. Majovia verili, že je to brána do posmrtného života, temných morí praveku, ktoré sú domovom bohov a dávnych predkov. Objavenie zlatých obetných artefaktov nútilo archeológov k podrobnejšiemu prebádaniu týchto podzemných bludísk. Legenda hovorí o majskom kulte, ktorý veril, že boh dažďa Chaaca žije v hlbinách cenotu. Na zmiernenie mu prinášali ľudské obete.




Potápačské zájazdy a potápačské kurzy na Slovensku organizuje wwww.academiaaquatica.sk
  
© zákaz kopírovania textov bez povolenia autora

Komentáre

Obľúbené príspevky